آشنایی با شهر خوانسار

9 ماه پیش

شهر خوانسار از جمله شهرهای بسیار قدیمی است که در دوره حتی قبل از اسلام نیز وجود داشته است. در منابع اینگونه ذکر شده است که نام شهر خوانسار از دو قسمت تشکیل شده است. خوان به چشمه ها و سار به زیاد بودن آن ها اشاره می نماید. در واقع خوانسار به معنای جایی است که چشمه های زیادی دارد و دقیقا همین ویژگی طبیعی این منطقه بود که باعث شد این منطقه خوش آب و هوا خوانسار نام بگیرد. جمعیت خوانسار بر اساس آخرین آمار و سرشماری ها، نزدیک به 30 هزار نفر بوده است. از لحاظ تقسیمات جغرافیایی، شهر خوانسار عضوی از تقسیمات 4 دهستان مختلف از بخش مرکزی است که عبارتند از: چشمه سار خوانسار، گلسار و کوه سار است، می باشد. شهر خوانسار از لحاظ تاریخی بر اساس مستندات تاریخی معتبر، پیشینه ای به قدمت جنگ های اسکندر و داریوش سوم دارد. حتی درباره جان فشانی ها و رشادت های مردم این منطقه داستان های بسیار زیادی نقل شده است. در شهر خوانسار، بیشترین فعالیت تولیدی که صورت می گیرد در زمینه باغات و تولیدات کشاورزی سنتی و خاص است.

در این شهر نزدیک به 9 هزار هکتار زمین زراعتی مختلف و باغات میوه وجود دارد. در شهر خوانسار بیشترین محصولی که به بار می آید عبارت است از: آلو، گردو، انگور و سیب زمینی. البته درباره عسل این شهر هم در ابتدای متن و در مقدمه برایتان گفتیم که از چه شهرت و آوازه ای برخوردار است. خوانسار از لحاظ موهبت های طبیعی، در ناحیه ای نهاده شده است که نه آنقدر دور از کویر مرکزی نهاده شده و نه خیلی به استان اصفهان نزدیک می باشد. به هر حال شهر خوانسار از لحاظ تقسیمات جغرافیایی هر چه که هست، این شهر آب و هوایی بسیار خوب و دلنشین دارد. نوع پوشش طبیعی این منطقه سراسر سبز و پوشیده شده از درختان سرو و گردو است.

برای سفر از تهران به خوانسار چند مسیر را می‌توان انتخاب کرد. که در نقشه ذیل آنها را می‌توان دید:

1- تهران – قم - سلفچگان – دلیجان – خروجی موته – گلپایگان – خوانسار

2- تهران – ساوه (اتوبان) – دلیجان - خروجی موته – گلپایگان – خوانسار

3- تهران – قم - سلفچگان – اراک – خمین – گلپایگان – خوانسار

برچسب ها: تاریخچه خوانسار قدمت خوانسار آشنایی با خوانسار خوانسار کجاست چطور بریم خوانسار خوانسار گردی باغهای خوانسار خوانسار به تهران خوانسار به اصفهان خوانساری خوانسار پاییز

دیدگاه شما

0 نظر
0